latest

Stanbic Uganda Cup Round of 32 Dates Revealed

The Federation of Uganda Football Association (FUFA) have released the dates for this year’s Stanbic Uganda Cup round of 32 ties.

The Uganda Cup returns after the competition was declared null and void last year.

This year’s fixtures will start at the Round of 32 and it will be contested for by Startimes Uganda Premier League and FUFA Big League clubs only.

Kansai Plascon joined Stanbic Bank as the sponsors of the tournament in a two year sponsorship deal worth Sh132m.

The winner will get sh50m and represent at the CAF Confederation Cup, the runner up will walk away with shs.20m while semi finalists will be given shs.12m, Quarter finalists will bank shs.6m as those who will bow out from Round of 16 and 32 will take home shs.3m and shs.1.5m respectively.

The competition will be played home and away and the respective winners on aggregate over both legs will process to the round of 16.

The games will be broadcasted live for the first time.
The First leg will start on 5th April Easter Monday to Wednesday 7th April. Then the Second leg will be played between Thursday 8th April up to Sunday 11th April.

FIXTURES

Monday 5th April 2021
SC Villa vs Ndejje University, Bombo Military Stadium (TV)
Terrazzo and Tiles vs Maroons, Kakyeka Stadium Mbarara
Onduparaka vs Luwero United, Ababet Greenlight Stadium Arua
Vipers vs Busoga United, St Mary’s Katende stadium
Black Power FC vs BUL FC, Emokori stadium
Water FC vs Wakiso Giants, Kavumba Recreational Ground
Police FC vs Calvary FC, MTN Omondi Stadium.

Tuesday 6th April
Proline FC vs MYDA FC, MTN Omondi Stadium (TV)
Gaddafi FC vs Mbale Heroes, Kyabazinga Stadium
Kitara FC vs Kigezi Home Boyz, Kavumba Recreational Ground
Kyetume vs Express, FUFA Technical Center Njeru
Kataka FC vs Tooro United, Mbale Municipal Stadium
URA vs Mbarara City, Arena of vision

Wednesday 7th April
Paidha Black Angels vs Soltillo Bright Stars, Bar Okoro stadium
Arua Hill SC vs UPDF FC, Barifa ground Arua
KCCA vs Nyamityobora, MTN Omondi Stadium.

Second leg fixtures


Thursday 8th April
BUL FC vs Black Power FC, Kyabazinga Stadium (TV)

Friday 9th April
Busoga United vs Vipers, FUFA Technical Center Njeru (TV)
Maroons vs Terrazzo and Tiles, Prisons ground Luzira
Luwero United vs Onduparaka, Kosovo ground Kasana
MYDA FC vs Proline FC King George memorial stadium Tororo
Mbarara City vs URA, Kakyeka Stadium Mbarara

Saturday 10th April
Wakiso Giants vs Water FC, Kabaka Kyabaggu stadium
Kigezi Home Boyz vs Kitara FC, Kabale Municipal ground
Express vs Kyetume, Mutesa II Stadium Wankulukuku
Nyamityobora vs KCCA Kakyeka Stadium Mbarara
Tooro United vs Kataka FC, Buhinga stadium
Calvary vs Police FC, Ababet Greenlight Stadium Arua

Sunday 11th April
Mbale Heroes vs Gaddafi FC, Mbale Municipal Stadium (TV)
Soltillo Bright Stars vs Paidha Black Angels, Kavumba Recreational Ground
UPDF vs Arua Hill SC, Bombo Military Stadium
Ndejje University vs SC Villa, Arena of vision.

%d bloggers like this: