latestNetball

Netball Federation Embarks On Grassroot As Masaka Region Committee Revealed

While traversing the country seeking for mandate from delegates to become Uganda Netball federation mid this year, Sarah Babirye Kityo promised every club, all Divisions and Districts to have functioning secretariats.

Greater Masaka which is Zone 14 with nine districts – Masaka, Lwengo, Sembabule, Rakai, Lyantonde, Kalangala, Kalungu, Bukomansimbi and Kyotera has become the first Zone to officially release their executive and working/standing committees.

For starters, Netball Federation has 146 District Associations but these are grouped in Zones and Netball Federation has 19 constitutional Zones.

Mr. Kimera Richard will serve as the Association patron and the Zone will be headed by Coach Golola Kisitu from Masaka District and will be deputized by Ssemutono Steven from Lwengo, Lukyamuzi Steven from Masaka will chair the development, finance and marketing committee in region while Umpires and rules committee will be head by Nahayo Wycliff from Kalungu.

Medical and equipment committee will be headed by Nakasule Berna from Kyotera whereas Nakiseka Janat from masaka will lead at the Disciplinary and Legal committee.

Full Executive and standing committees:

PATRON: MR. KIMERA RICHARD (Masaka)

EXECUTIVE committee:

CHAIRPERSON: Mr. Kisitu Golola (Masaka)

VICE CHAIRPERSON ADMINISTRATION: Mr. Semutono Steven (Lwengo)

VICE CHAIRPERSON TECHNICAL: Mr. Nahayo Wycliff (Kalungu)

GENERAL SECRETARY: Mr.Nsamba Robert (Rakia)

ASSISTANT SECRETARY: Ms. Nakanwagi Judith (Kyotera)

TREASURER: Mr. Waligo JohnMary (Kyotera)

PUBLICITY: Mr. Kizito George William (Bukomansimbi)

CLUBS REPRESENTATIVE :Mr. Kavuma Umar (Kalungu)

REPRESENTATIVE: Ms. Innocent Marie Nandutu (Kalangala)

REPRESENTATIVE: Mr. Kalinabiri Abubaker (Lyantonde)

REPRESENTATIVE: Mr. Ssembajja Abdu (Ssembabule)

WORKING COMMITTEES

PLANNING, COMPETITIONS AND NETBALL DEVELOPMENT COMMITTEE

Chairperson (Default): Mr. SSemutono Steven (Lwengo)

Secretary(Default): Ms .Nakanwagi Judith (Kyotera)

Member: Mr. Musazi Kennedy (Kyotera)

Member: Mr. Mutunzi Paul (Rakai)

Member: Mr. Ssembajja Abdu (Ssembabule).

FINANCE AND MARKETTING COMMITTEE.

Chairperson: Mr. Lukyamuzi Steven (Masaka)

Secretary(Default):Mr. Waligo JohnMary (Kyotera)

Member: Mr. Mukwaya Dominic (Kyotera)

Member: Mr. Lwasa Disan (Kalungu)

Member: Rev. Fr. Mbuga Denis (Ssembabule)

Member: Ms. Kisakye Prossy (Ssembabule)

TECHNICAL, UMPIRES AND RULES COMMITTEE

Chairperson(Default) Mr. Nahayo Wycliff (Kalungu)

Secretary: Ms. Nakagwa Stella ( Lwengo)

Chief Umpire: Mr. Mwomeezi Joshua (Bukomansimbi)

Member: Mr. Ssematiko Emma (Kyotera)

Member: Mr. Mujuzi Moses (Kyotera)

Member: Mr. Mugisha Ali (Lyantonde)

MEDIA AND PUBLIC RELATIONS COMMITTEE

Chairperson(Default) Mr. Kizito George William (Bukomansimbi)

Secretary: Ms.Nabulya Resty (Rakai)

Member: Mr. Tamukedde Umaru (Radio Buddu)

Member: Ms. Nakato Ritah (Kalungu)

MEDICAL, SAFETY AND EQUIPMENT COMMITTEE

Chairperson: Ms. Nakasule Berna (Kyotera)

Secretary: Mr. Ssekide Richard (Masaka)

Member: Mr. Kibula Francis (Lwengo)

Member: Mr. Kiyinji Bbosa Sserunkuma (Kalungu)

Member: Ms. Innocent Marie Nandutu (Kalangala)

DISCIPLINARY AND LEGAL COMMITTEE

Chairperson: Ms. Nakiseka Janat (Masaka)

Secretary: Mr. Kalinabiri Abubaker (Lyantonde)

Member: Mr. Jingo Ronald (Masaka)

Member: Mr. Sseruwo Lawrence (Rakai)

Member: Mr. Ssenyonjo Siraje (Masaka)

APPEALS COMMITTEE

Chairperson: Hajji Mubiru Abby (Masaka)

Secretary: Mr. Ofumbi James (Masaka)

Member: Ms. Nakyejwe Olivia (Lwengo)

Member: Mr. Mulondo Henry (Kyotera)

Member: Ms. Namulema Winnie ( Bukomansimbi)

The other zones that are yet to release their executives are;

According to current constitution, these are the 19 zones of Netball in Uganda

Zone 1
Kampala Central, Kawempe, Makindye, Rubaga and Nakawa.

Zone 2:
Gulu, Kitgum, Amuru, Pader, Lamwo.

Zone 3:
Lira, Apac, Dokolo, Oyam, Amolatar, Kole, and Alebtong.

Zone 4:
Arua, Nebbi, Adjuman, Moyo, Yumbe, Koboko, Nyandri, Zombo and Maracha.

Zone 5:
Moroto, Kabong, Kotido, Abimu, Nakapiripit, and Amudat.

Zone 6:
Soroti, Amuria, Kaberamaido, Katakwi, Kumi, Serere and Ngora.

Zone 7:
Mbale, Sironko, Bukwo, Buduuda, Budaka, Bukedea, Kapchorwa, Kween…..

Zone 8:
Tororo, Butaleja, Pallisa, Busia, Kibuku.

Zone 9:
Jinja, Kamuli, Kaliro, Buyende.

Zone 10:
Mukono, Kayunga, Buikwe, Buvuma

Zone 11:
Luweero, Nakaseke, Nakasongola.

Zone 12:
Mubende, Mityana, Kiboga, Kyankwanzi

Zone 13:
Wakiso, Mpigi, Butambala, Gomba

Zone 14:
Masaka, Lwengo, Sembabule, Rakai, Lyantonde, Kalangala, Kalungu, Bukomansibi and Kyotera.

Zone 15:
Bushenyi, Mbarara, Isingiro, Ibanda, Kiruhura, Sheema, Mitoma, Rubirizi.

Zone 16:
Kabale, Kanungu, Ntungamo, Kisoro, Rukwingiri.

Zone 17:
Kabarole, Kamwenge, Kyenjojo, Bundibugyo, Kasese, Kyegegwa.

Zone 18:
Hoima, Kibaale, Buliisa, Masindi and Kiryandongo.

Zone 19:
Namutumba, Mayuge, Iganga, Bugiri, Namayingo and Luuka.


× Have a story?
%d bloggers like this: