Isaac Zebra Junior put up a spirited fight but lost to UPDF’s John Owino in an entertaining brawl that lit up the crowd as the Uganda Boxing champions League returned with round three on the 1st of January at the Indoor Arena in Lugogo.

Fighting just two days since marking a year of his Father’s assassination in Bwaise, Isaac was in cruise control for the better part of the opening three rounds.

But he later ran out of steam as Owino’s experience came to the fore down the stretch before losing by split decision 4-1.

Isaac, who was escorted by her Mum Mercy Mukankusi, expressed his facial disagreement when Owino was announced the winner but he will feel proud for his great effort on the night he was backed by the whole Arena that shouted his Dad’s name in unison from the time of his ring walk.

Isaac Zebra (left) throws a jab at Owino John. Photo by Don Mugabi

Dubbed as the main fight between Wasswa Ssali of Lukanga against Adinan Yasin of Mutajazi Boxing club, the battle of who owns the ghettos as Bwaise was up against Kibuli lived as advertised.

It received a lot of support from the fans including Uganda Cranes player Mustafa Kiiza who sponsored all the Kibuli fans entrance in support of home Boy Adinan Yasin.

However, nothing could separate the two experienced fighters as the Judges called the bout a draw.

FUFA President Moses Magogo and Jaggwe Robert (Table Tennis President) were in attendance.

There were two Knock outs registered in round three as Tukamuhebwa Joshua knocked down Kimera Edward in the second round in the light welterweight 63.5kgs.

Geko Solomon of Lukanga boxing club also registered a technical knock out against Lubwama Fred of Katabi boxing club as early as round one in the Super Heavyweight 92+ kgs.

Swedish born Sandra Attermo of KBC defeated Nakimuli Teddy of University of pain in the only ladies fight of the night.

Round Three Results in Summary:

  1. Mukisa Benjamin (sparks BC) defeated (5-0) Lumbuye Gilbert (Kiwatule BC) – Minimum 48kgs
  2. Kasozi Frank (Nakawa BC) Drew with Ochan Geoffrey (Gulu BC) – Fly weight 51kgs
  3. Mugerwa Fulje (Lukanga) defeated (4-1) Omondi Marvin (Makindye) – Bantamweight 54kgs
  4. Kyobe Jonah (Lukanga) defeated (5-0) Kamoga Isaac (Sparks BC) – Feather weight 57kgs
  5. Kibira Owen (Lukanga) defeated (5-0) Sande Simon (Nansana BC) – Welterweight 67kgs
  6. Mukiibi Idris (Kololo) Drew with Kayiwa Lawrence ( Kiira BC) – Light heavyweight 80 kgs
  7. Jamdali Adam (Army) beat (5-0) Mundakin Geoffrey (Nakawa) – Cruiserweight 86kgs
  8. Sandra Attermo (KBC) defeated (4-1) Nakimuli Teddy (University of Pain)
  9. Tukamuhebwa Joshua (East coast) Knocked Out Kimera Edward (Kalinabili)
  10. Owino John (Army) defeated (4-1) Ssenyange Zebra (Zebra BC) – Light middle weight
  11. Nkobeza Yusuf (Nakawa) Medical Drew with (Medical) Okello Ronald (Gulu BC) – Middleweight 75kgs
  12. Wasswa Ssali (Lukanga) Drew with Adinan Yasin ( Mutajazi BC) – Light weight
  13. Geko Solomon (Lukanga) defeated (TKO) Lubwama Fred (Katabi)

Share.

Leave A Reply